Morze Bałtyckie to nie tylko piękne widoki i możliwość relaksu, ale także naturalne źródło zdrowia. W dzisiejszym tekście opowiemy o 3 najważniejszych elementach, które wpływają pozytywnie na nasze zdrowie podczas przebywania nad Bałtykiem. Warto zwrócić na nie uwagę! Wpływ morza na zdrowie jest bardzo dobroczynny.
Jod i jego pozytywnych wpływ na tarczycę
Powietrze nad Bałtykiem jest bogate w jod – pierwiastek, który odgrywa kluczową rolę w funkcjonowaniu tarczycy. Tarczyca wykorzystuje jod do produkcji hormonów (tyroksyny i trójjodotyroniny), regulujących metabolizm, temperaturę ciała i pracę serca. Dlatego tak ważne jest jej prawidłowe funkcjonowanie. Chociaż nie wszyscy o tym wiedzą, to niedobór jodu może prowadzić do zmęczenia, przyrostu masy ciała czy problemów z koncentracją.
Spacerując nad morzem, wdychasz jod unoszący się w powietrzu, szczególnie w wietrzne dni, gdy fale rozbijają się o brzeg. Szerzej pisaliśmy o tym w naszym artykule o dobroczynnym wpływie jodu na organizm. Także wypad nad morze, o odpowiedniej porze roku i spacerowanie plażą to świetny sposób na uzupełnienie tego pierwiastka. Wiele rejonów polski jest ubogich w naturalny jod, dlatego warto korzystać z dobrodziejstw Bałtyku.

Aerozol morski jako naturalny inhalator
Kilka lat temu w aptekach pojawiła się sól morska w sprayu. Nie bez przyczyny! Taki aerozol pomaga nawilżać śluzówkę, rozrzedzać zalegający śluz i wspiera walkę z infekcjami, co jest szczególnie korzystne dla osób z alergiami, astmą czy przewlekłym zapaleniem zatok. Nie trzeba jednak korzystać z niego w formie leku – możemy poczuć go podczas spaceru plażą!
Fale Bałtyku, rozbijając się o brzeg, tworzą aerozol morski – drobne kropelki wody zmieszane z solą i minerałami. Wdychanie tego naturalnego inhalatora działa oczyszczająco na drogi oddechowe. Jest to zupełnie niczym łagodna terapia, która poprawia nam komfort oddychania i dotlenienie organizmu. To jeden z powodów, dlaczego warto odwiedzać Bałtyk także poza sezonem letnim.
Korzystny wpływ na układ krążenia
Ostatni z naszych punktów, to wpływ na układ krążenia. Pobyt nad Bałtykiem sprzyja naszemu organizmowi na kilka sposobów. Spacer wzdłuż plaży, zwłaszcza boso po piasku czy w chłodnej wodzie, stymuluje krążenie krwi w nogach, zapobiegając zastojom i poprawiając pracę żył. Świeże, bogate w tlen powietrze wspiera dotlenienie organizmu, co obniża ciśnienie krwi i odciąża serce. Dodatkowo, szum fal i spokojna atmosfera nad morzem działają relaksująco, redukując stres – jedną z głównych przyczyn problemów sercowo-naczyniowych.
Wiele osób, które doświadczają przewlekłego stresu, wyraźnie zaznacza, że ich kondycja poprawia się nad morzem. Są odprężeni i zrelaksowani. Wpływ morza na zdrowie jest tutaj wręcz nieoceniony, może stanowić naturalne wsparcie w terapii i farmakologii. Oczywiście warto wybierać wówczas ciche spokojne rejony, jak np. Gąski, gdzie można odpocząć.