You are currently viewing Jak globalne ocieplenie wpływa na Bałtyk

Jak globalne ocieplenie wpływa na Bałtyk

Globalne ocieplenie wywiera coraz większy wpływ na Morze Bałtyckie, prowadząc do poważnych zmian w jego ekosystemie i środowisku. Nie jest ono także obojętne wobec Bałtyku. Warto pamiętać o kilku niepokojących aspektach.

Temperatura wody w Bałtyku

Morze Bałtyckie nagrzewa się szybciej niż oceany, co prowadzi do zmian w strukturze termicznej wody. Wzrost temperatur powoduje wydłużenie sezonu letniego i skrócenie zimowego. Jednocześnie prowadzi to do zmian w składzie gatunkowym i zaburza równowagę ekosystemu. Dla przykładu – wyższa temperatura wody sprzyja rozwojowi toksycznych alg, co prowadzi do zakwitów, które zanieczyszczają wodę i zagrażają zdrowiu ludzi i zwierząt. Nawet, jeżeli kochamy lato i wysokie temperatury, nie oznacza to, że jest to z korzyścią dla nas samych.

Zasolenie morza

Kiedy myślimy o globalnym ociepleniu, przede wszystkim pojawia się temat wspomnianej wyżej temperatury wody, ale to nie wszystko. Intensywne opady i topnienie lodowców słodkowodnych, które są konsekwencją zmian klimatu, powodują obniżenie zasolenia Bałtyku, co podobnie jak temperatura, wpływa na wiele gatunków organizmów morskich.

Większa częstotliwość występowania burz

Wyższe temperatury powodują, że atmosfera ma większą zdolność do przechowywania wilgoci. Zasada ta wynika z faktu, że cieplejsze powietrze może zawierać więcej pary wodnej (około 7% więcej na każdy stopień Celsjusza). Gdy ta wilgoć uwalnia się w formie opadów, najczęściej prowadzi do bardziej intensywnych burz. Te z kolei na terenach nadmorskich powoadują sztormy, które erodują wybrzeża i niosą zagrożenie dla ludzi i zwierząt.

Podnoszenie się poziomu morza

Globalne ocieplenie wpływa też na podnoszenie się poziomu morza, co zagraża przybrzeżnym obszarom. Problemem jest tu zarówno zalewanie terenów, które są niżej położone, jak i erozja. Czy więcej wody to lepiej? Jak widać niekoniecznie.

Podsumowując, ocieplenie klimatu i zanieczyszczenie przyczyniają się do utraty wielu gatunków roślin i zwierząt, które nie są w stanie przystosować się do nowych warunków. Powoduje to także problemy z rybołówstwem, z uwagi na zmiany w rozmieszczeniu i liczebności ryb. Stąd warto pochylić się nad problemem ochrony klimatu, jako istotnym elementem także dla przyszłości naszego morza.

Dodaj komentarz