You are currently viewing Ryby w Bałtyku

Ryby w Bałtyku

Różnorodność biologiczna Morza Bałtyckiego jest od wielu lat pod wpływem silnych zmian środowiskowych, co może wpływać na populację poszczególnych gatunków. Mimo to nadal w Morzu Bałtyckim morzemy spotkać kilka gatunków ryb. Oto trzy najbardziej znane.

Dorsz bałtycki

W Bałtyku występują dwa typy dorsza – dorsz wschodni i dorsz zachodni. Jak sama nazwa wskazuje dorsz wschodni żyje głównie w głębszych wodach wschodniej części Bałtyku, natomiast dorsz zachodni preferuje płytsze wody zachodnie. Dorsz potrafi być naprawdę dorodną rybą. Rekordowe osobniki mogą ważyć nawet ponad 30 kg i mieć długość ponad 1 metra, chociaż średnie rozmiary są znacznie mniejsze.

Dorsze są drapieżnikami. W ich diecie znajdują się głównie śledzie, szproty, ale także małże morskie i mniejsze organizmy. Niestety, w ostatnich latach populacja dorsza znacznie zmalała – winne są nadmierne połowy, zmiany klimatyczne (niedobór tlenu w głębszych miejscach morza) oraz zanieczyszczenia środowiska. Niestety, na te zmiany inne ryby w Bałtyku też nie są obojętne.

Flądra

Bardzo charakterystyczna ryba morska. Znana jest z wyjątkowo asymetrycznego ciała. Podczas rozwoju jedno oko migruje na drugą stronę głowy, co sprawia, że oczy znajdują się na jednej stronie głowy. Dorosła flądra leży na dnie morza z oczami skierowanymi ku górze, co ułatwia widzenie drapieżników i zdobyczy. Jako że flądry żyją blisko dna morskiego, są szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenie środowiska. Jednocześnie są idealnym wyznacznikiem czystości ekosystemów.

Flądry są drapieżnikami i żywią się głównie małymi rybami, skorupiakami, mięczakami i różnymi organizmami dennymi. Flądry mają zdolność do zmiany koloru i wzoru na swoim ciele, co pozwala im idealnie dopasować się do otoczenia na dnie morskim.

Śledź bałtycki

Jeżeli chodzi o liczne ryby w Bałtyku, to śledź bije rekordy popularności. Populacje śledzia mogą liczyć miliony, jeśli nie miliardy osobników, co czyni go kluczowym elementem ekosystemu. W przeciwieństwie do fląder czy dorszy, śledzie żywią się głównie planktonem roślinnym. To stosunkowo małe ryby – dorastają do maksymalnie 30 cm długości.

Śledzie bałtyckie migrują sezonowo. Latem często zbliżają się do brzegów w poszukiwaniu pokarmu oraz odpowiednich warunków do tarła. Natomiast zimą wolą wybierać głębsze i bezpieczniejsze wody. Monitoring tego gatunku pozwala na sprawdzenie, nie tylko jak rozwija się populacja, ale i na zrównoważone rybołóstwo.

Dodaj komentarz