Co odróżnia Bałtyk od innych mórz? Oto pięć wyjątkowych cech Bałtyku, które sprawiają, że jest naprawdę niezwykłym morzem. Zapraszamy do lektury!
Niskie zasolenie
Pierwszą cechą jest naprawdę niskie zasolenie, które sprawia, że Bałtyk należy do grona najmniej zasoloncyh mórz na świecie. Jest to możliwe dzięki dużej ilości słodkiej wody, która trafia do Morza Bałtyckiego przez liczne rzeki oraz ograniczone połączenie z oceanami. Więcej o tym w naszym artykule: Dlaczego Bałtyk nie jest bardzo słonym morzem.
Mała głębokość
Druga wyróżniająca cecha to mała głębokość morza, która Bałtyku wynosi jedynie około 52 metrów. Czyni go to jednym z płytszych mórz na świecie. Przez to wpływa na jego unikalny ekosystem i tworzy środowisko wrażliwe na zmiany klimatyczne.
Bardzo zróżnicowana linia brzegowa
Bałtyk charakteryzuje się bardzo urozmaiconą linią brzegową. Znajdziemy tu zarówno wysokie klify, jak i piaszczyste plaże, a także liczne zatoki i półwyspy. Nad Bałtykiem nie da się nudzić – możemy wybrać taki obszar, który nam odpowiada, a jednocześnie za kilkadziesiąt kilometrów zmieni się w zupełni inny. To właśnie różnorodność wybrzeża sprawia, że każdy zakątek oferuje inne możliwości wypoczynku, co czyni Bałtyk wyjątkowy na tle innych mórz.
Zmienność parametrów
Bałtyk nie jest jednolity i to jego kolejna wyjątkowa cecha. Wspomniane już niskie zasolenie Bałtyku dodatkowo różni się w zależności od głębokości i odległości od ujścia rzek. Co ciekawe, w niektórych miejscach może być bardzo niskie, zbliżone do słodkiej wody. Poza tym poziom wody w Bałtyku podlega także znacznym wahaniom (wpływ na to mają m.in. opady czy ciśnienie atmosferyczne).
Unikalna fauna i flora
W Bałtyku żyją rośliny i zwierzęta, które przystosowały się do niekiedy trudnych warunków. Mimo, iż wydaje się, że nie są to tak imponujące okazy, jak w ciepłych wodach, to właśnie świadczy o ich wyjątkowości. Zdecydowanie warto poznawać faunę i florę Morza Bałtyckiego, jako coś co jest naprawdę niepowtarzalne.
Bałtyk ma różne oblicza i jest morzem bardzo różnorodnym. Dzięki temu staje się ciekawy zarówno turystycznie, jak i naukowo. Wyjazd nad nasze morze powinien być zatem obowiązkowy 😉