You are currently viewing Dlaczego woda w Bałtyku jest zielona?

Dlaczego woda w Bałtyku jest zielona?

Woda w Bałtyku może przybierać różne odcienie. Należy zaznaczyć, że nie każda zielona woda w Bałtyku jest szkodliwa. Kolor wody zależy od wielu czynników i nie zawsze oznacza obecność toksyn. Dlatego w tym artykule opowiemy, co wpływa na kolor wody morskiej oraz gdzie można sprawdzić jakość wody w Bałtyku.

Zielona woda w Bałtyku – co wpływa na jej odcień

Najczęstszą przyczyną zielonej barwy wody w Bałtyku jest kwitnienie glonów. Jest tak dlatego, że niektóre gatunki glonów produkują zielone pigmenty, które nadają wodzie charakterystyczny kolor. Delikatnie zmieniony odcień wody jest więc całkowicie naturalny, zwłaszcza wiosną i latem. Problem jest dopiero, kiedy kwitnienie przebiega za bardzo intensywnie. W najgorszej postaci prowadząc do zmniejszenia stężenia tlenu w wodzie i śnięcia ryb. Na szczęście nie są to częste przypadki.

Inną możliwością są osady z dna morskiego. Jest to sytuacja bardzo często występująca w czasie sztormu i krótko po nim. Wzburzone fale mogą powodować unoszenie się osadów z dna morskiego, które zawierają glony, muł, piasek oraz inne materiały organiczne. To również nadaje wodzie zielony odcień.

Podczas ulew lub topnienia śniegu niektóre rzeki wpadające do Bałtyku mogą nanieść również wody zabarwione na zielono. Nie musi mieć to związku z żadnym skażeniem i jest naturalnym procesem.

Jak sprawdzić jakość wody w Bałtyku

Jakość wody w nadmorskich kąpielskach można sprawdzić na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Dla kąpielisk zlokalizowanych w Europie, informacje są dostępne w systemie informacji o wodach – Water Informaction System for Europe. Warto w sezonie skorzystać z obu serwisów, aby czuć się bezpiecznie podczas kąpieli.

Dodaj komentarz