You are currently viewing Barwy służące wypoczynkowi

Barwy służące wypoczynkowi

Czy wiesz, że istnieją barwy służące wypoczynkowi? Otóż kolory bardzo silnie wpływają na nasze samopoczucie i odczucia? Barwy potrafią wywoływać przyjemność , szczęście, dodawać energii, przytłaczać i wreszcie relaksować.

Zamknij oczy. Wyobraź sobie, że siedzisz na plaży w sierpniowe przedpołudnie i spoglądasz na morze, wiatr delikatnie kołysze falami. Nie możesz dostrzec tej granicy, gdzie błękit morza zlewa się z błękitem nieba. A teraz przywołaj w swojej wyobraźni listopadowy poranek, kiedy śpieszysz się na autobus, niebo jest szare, a nawet grafitowe. Pada ulewny deszcz, którego ciężkie krople spadają na chodnik, wprost pod Twoje nogi.
Czy w obu stacjach Twoje emocje są jednakowe? Czy Twój nastrój jest taki sam? Raczej nie.

Barwy służące wypoczynkowi, czyli jaki wpływ mają na nas kolory

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego jak ogromny wpływ mają na nas kolory. Jednak dziś nie chcę opowiadać o wszystkich kolorach. Chcę skupić się na kolorach, które sprzyjają odprężeniu, relaksowi oraz wypoczynkowi. Nasz pensjonat Bałtycka Głębia ma służyć gościom do celów urlopowych i wypoczynkowych, dlatego dobór kolorystki był sprawa nadrzędną już na etapie projektowania.

Kolory bardzo mocno oddziałują na strefy mózgu, które odpowiadają za odczucia. Wiesz, że kolory maja wpływ na to, czy w danym miejscu czujesz się dobrze?Dlatego na samym początku, kiedy powstawała Bałtycka Głębia musiałam zadać sobie pytanie jak chcę, aby czuli się goście w naszym pensjonacie. Skoro goście przyjeżdzają wypocząć to idealnie byłoby, aby czuli się zrelaksowani, odprężeni, wyciszeni i wypoczęci. Poznajcie zatem kolory, które służą wypoczynkowi.

Kolory zaczerpnięte z morza

Błękit jest kolorem wody i nieba. Kolor, który w idealny sposób sprzyja relaksowi. Wiesz, że częsty widok niebieskiej przestrzeni wiąże się niższym poziomem psychicznego dyskomfortu? Błękitne przestrzenie są całkowicie naturalne. Amerykańscy naukowcy udowodnili, że osoby żyjące w miejscach, w których widać błękit wody wyróżniają się niższym poziomem lęku i objawów świadczących o zaburzeniach nastroju niż osoby żyjące w miejscach z widokiem na inne obiekty naturalne takie jak: las, park, góry czy inne przestrzenie zielone. Poza tym w wielu badaniach potwierdzono, że widok błękitnej barwy spowalnia bicie serca i wyrównuje oddech. Niebieski pozytywnie wpływa na poziom koncentracji. Pomaga skupić się na konkretnym zadaniu przez co podnosi efektywność pracy.

Kolor zielony związany jest z nadmorskim lasem. W naturalny sposób uspakaja, odpręża i relaksuje. Idealnie sprawdza się w momentach, kiedy potrzebujemy chwili wytchnienia i wyciszenia. Według badań naukowców kolor ten obniża poziom ciśnienia we krwi , zmniejsza napięcie mięśni a nawet leczy klaustrofobię. Kolor ten ma bardzo kojący wpływ na układ nerwowy człowieka. Również on znalazł się w naszych apartamentach.

Biały – kolor piany morskiej. Symbolizuje czystość, dobro i bezpieczeństwo. We wnętrzach działa uspokajająco. Odcienie bieli w pomieszczeniach dają poczucie świeżości i czystości, a wiadomo, że w takim otoczeniu odpoczywa się zdecydowanie szybciej. Ta barwa także świetnie relaksuje…

Szary – barwy ziemi, kolor mokrych kamieni na plaży. Doskonale odpręża wycisza emocje i uspokaja. Bardzo dobrze pomaga odnaleźć równowagę i harmonię z otaczającym światem.

Często w codziennym życiu nie zwracamy uwagi na to jak kolory potrafią oddziaływać na nasze samopoczucie, nastrój oraz emocje. Ale trzeba przyznać, że mają ogromny wpływ zarówno na nasze ciało jak i psychikę.

A Ciebie, który kolor najbardziej relaksuje?

Ten post ma jeden komentarz

  1. Beata

    To jak i w codzienności, nasze domowe otoczenie również powinno mieć właściwe kolory aby dobrze się czuć w domku.
    Ja preferuje neutralne kolory, biel, szarości, ochry, a do tego naturalne zielenie

Dodaj komentarz