You are currently viewing Plaża i wpływ piasku na organizm

Plaża i wpływ piasku na organizm

Szerokie, piaszczyste plaże to nie tylko nieodzowny element nadmorskiego krajobrazu. Przebywanie na nich ma zbawienny wpływ na cały organizm, a to wszystko z uwagi na piasek. Dlaczego jest on dla nas taki ważny? Czy chodzenie po piasku faktycznie pomoże zachować nam większy spokój i wpłynie relaksacyjnie?

Czym jest piasek

To proste pytanie, ale nie każdy zdaje sobie sprawę jaka jest prawidłowa odpowiedź. Piasek to luźna skała osadowa. Składa się z niepozwiązanych spoiwem ziaren mineralnych wśród których dominują ziarenka kwarcu. Cudowne, szerokie i jasne plaże znajdziecie w Gąskach. Jednak kwarc nie zawsze jest elementem dominującym. Kokkini w Grecji, Kaihalulu na Hawajach czy plaże na Galapagos są czerwone z uwagi na dominację skał wulkanicznych. Czarne plaże w Santo Domingo, mieszczące się na terenie filipińskiej prowincji Albay swój kolor zawdzięczają popiołom wulkanicznym i kawałkom lawy. Także jak widać plaże mogą mieć różne odcienie… a wszystko przez skład budulca.

Czarna, czerwona czy biała plaża – każda ma wspaniałe właściwości na naszym organizm i warto je poznać.

Wpływ piasku na organizm

Dzięki chodzeniu boso po piasku:

  • rozluźniają się mięśnie nóg,
  • redukują obrzęki stóp,
  • poprawia się krążenie oraz szybciej wydalane są toksyny,
  • dzięki temu nasze narządy wewnętrzne zaczynają harmonijnie i spokojnie pracować.

Kontakt skóry z piaskiem ma też znaczenie psychologiczne. Rozluźnia i uspokaja. Spacer nawet po mokrym piasku pomaga się zrelaksować, odciąć od natłoku zdarzeń i pobyć sam na sam z naturą. To właśnie dotyk ma tutaj znaczenie. Wpływ piasku, jako naturalnego budulca jest wszechstronny. Możemy przecież także tworzyć budowle lub po prostu położyć się na plaży. Szum morza oraz pojedyncze pokrzykiwania mew zdecydowanie uprzyjemnią nam czas i pozwolą się odciąć od codziennych zmartwień.

W piasku możemy szukać także skarbów, które wyrzuca dla nas morze przy okazji sztormów. Muszle, kolorowe szkiełka, kamyki, a nawet bursztyny. Nadmorski piasek skrywać może wiele tajemnic.

Jeśli szukacie idealnego momentu na spacery oraz pobycie z naturą – pomyślcie o czerwcu. Gąski są wtedy mniej zatłoczone, a piasek już nagrzany przez pierwsze promienie letniego słońca. To idealny moment na relaks! Zapraszamy serdecznie!

Dodaj komentarz