Linia brzegowa Bałtyku jest zróżnicowana, dlatego nasze wybrzeże uważa się za jedno z najpiękniejszych w Europie. Warto wiedzieć, że w granicach Polski znajduje się jej aż 843 km. Gdybyśmy spojrzeli na mapę, zobaczylibyśmy, że tylko 76 km przypada na Półwysep Helski, 102 km na Zalew Wiślany, 241 km na Zalew Szczeciński, a 424 km na pozostałą część wybrzeża. Każdy z tych obszarów ma swoje piękne miejsca i niepowtarzalny klimat, my dzisiaj jednak pragniemy zaprosić do Gąsek!
Co składa się na linię brzegową Bałtyku
Wróćmy jeszcze na chwilę do linii brzegowej. Dlaczego zerknięcie na nią jest tak istotne? Potrafi ona wyznaczyć mniej lub bardziej turystyczny charakter danego miejsca – może okazać się, że dojście do morza nie jest zbyt proste i wymaga od nas więcej czasu i cierpliwości. Tak jest na przykład w Jastrzębiej Górze, która słynie z wysokich klifów.
Pamiętajmy, że na przestrzeni wielu lat linia brzegowa stale się zmienia – morze zabiera i oddaje ląd. Najbardziej spektakularnym przykładem są tutaj ruiny kościoła w Trzęsaczu. Do dzisiaj ostała się tam jedynie południowa ściana gotyckiego kościoła. Z Gąsek to tylko godzina drogi, więc polecamy wybrać się na taką wycieczkę, aby samemu przekonać się o potędze morza.
Na linię brzegową składają wyspy, półwyspy, przylądki i przesmyki, ale również zatoki (w tym zalewy) oraz cieśniny. Wszystkie te elementy stanowią o pięknie naturalnego krajobrazu. W przypadku Gąsek wyróżnikiem jest prosta linia brzegowa oraz szeroka plaża. Zobaczcie sami!
Linia brzegowa w Gąskach
Prosta linia brzegowa, z dobrym dostępem do Bałtyku zachęca do relaksu. Nie ma tutaj stromych podejść, ani niebezpiecznych, kamienistych zejść, które mogą utrudnić wypoczynek. Po przekroczeniu linii nadmorskiego lasu, wita nas czysty piasek oraz bezkres morza. Długie spacery lub mniej aktywny wypoczynek przy akompaniamencie szumu fal, pozwoli zredukować stres.