You are currently viewing Jakie są wyspy na Bałtyku

Jakie są wyspy na Bałtyku

Każdy chyba czasami marzy, aby znaleźć się na bezludnej wyspie pośrodku bezkresnego morza i odpocząć. A czy są na naszym Bałtyku takie właśnie wyspy? Zobaczmy…

Największe bałtyckie wyspy

Największą wyspą na Morzu Bałtyckim jest należąca do Szwecji Gotlandia. Gotlandia ma 80 km piaszczystych plaż oraz liczne zatoczki. Poza tym na wyspie znajdują się liczne stanowiska archeologiczne, m.in. ruiny osad wikingów i średniowiecznych kościołów.

Inną znaną wyspą jest, również leżąca na terytorium Szwecji, Olandia. To druga co do wielkości wyspa na Bałtyku, słynąca z wapiennych klifów, lasów i rezerwatów przyrody. Jako ciekawostkę warto podać, że symbolem wyspy jest wiatrak – na wyspie znajduje się ich ponad 200, z których wiele pochodzi z XIX wieku.

Inne popularne wyspy na Bałtyku

Wśród innych popularnych wysp warto wymienić Bornholm (Dania) – niezwykle malowniczą wyspę z urozmaiconym krajobrazem, skalistymi wybrzeżami i wieloma zabytkami. Na wyspie znajduje się również las Almindingen, który jest formalnie największym lasem położonym na Morzu Bałtyckim.

Kolejną wyspą wartą odwiedzenia jest Rügen. To największa niemiecka wyspa na Bałtyku, słynąca z kredowych klifów oraz wielu bogatych kurortów.

Na Bałtyku mamy także autonomiczny archipelag, jaki stanowią Wyspy Alandzkie położone między Szwecją a Finlandią. Są one znane z pięknych krajobrazów – sosnowych lasów nad turkusowymi wodami – oraz dzikiej przyrody. Wyspy Alandzkie są autonomiczne od 1921 roku – ​​mają własny parlament i rząd.

Polska wyspa na Bałtyku

Wolin – to wyspa położona na północno-zachodnim wybrzeżu Polski. Słynie z pięknych plaż oraz Wolińskiego Parku Narodowego. Dotrzemy tam bez problemu z Gąsek i zdecydowanie warto wybrać się w tę podróż, aby odwiedzić chociażby Zagrodę Żubrów.

Jak widać na Bałtyku znajdziemy wiele wysp mniejszych i większych. Warto wybrać się na wycieczkę!

Dodaj komentarz