You are currently viewing Nie tylko Polacy wybierają polskie morze

Nie tylko Polacy wybierają polskie morze

Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w minione wakacje nad Bałtykiem urlop wybrało ponad 1,7 mln turystów. Jak duży był w tym udział obcokrajowców? Okazuje się, że turyści zagraniczni stanowili blisko 12 procent wszystkich wypoczywających (ok. 200 tys. osób). Czyli mimo popularnych przekonań, nie tylko Polacy wybierają polskie morze.

Z jakich krajów turyści wypoczywają nad polskim morzem

Podobnie jak w latach poprzednich, większość stanowili Niemcy, którzy najchętniej wybierają miesiące letnie – lipiec oraz sierpień. Nie jest to nic dziwnego – Polska nadal jest dla nich atrakcyjnym kierunkiem – zarówno cenowo, jak i z powodu niewielkiej odległości. Zwłaszcza rejon Świnoujścia przoduje w udogodnieniach dla niemieckich turystów – cenach w Euro, niemieckojęzycznej obsłudze itp.

Ponadto nad Bałtykiem często wypoczywali turyści z Czech (8,5 tys.), Szwecji (6,1 tys.) oraz Norwegii (5,2 tys.). Jak zawsze najbardziej przyciągają niskie ceny, które np. dla Czechów są bardziej atrakcyjne od tych nad Adriatykiem.

Co przyciaga nad Bałtyk turystów z innych krajów

Nie tylko ceny są dla obcokrajowców atrakcyjne. To także stale rozwijająca się infrastruktura, piękne plaże oraz dostęp do często nieskażonych większą bytnością człowieka miejsc. Polskie tereny nadmorskie są łatwo dostępne z innych europejskich krajów, co nie jest bez znaczenia, jeżeli ktoś wybiera się w podróż samochodem. Ponadto dla wielu zagranicznych turystów atrakcyjna jest nasza kultura i gastronomia. Przecież nie tylko samym morzem człowiek żyje 🙂

Obcokrajowcy w 2023 roku najchętniej wybierali na wypoczynek Kołobrzeg, Gdańsk i Rewal, chociaż są to dane szacunkowe. Należy bowiem dodatkowo uwzględnić np. miłośników caravaningu. Dodatkowo część zagranicznych turystów odwiedza rodziny i przyjaciół w Polsce, aby wspólnie spędzić wakacje nad Bałtykiem.

Jak widać, nie tylko Polacy wybierają polskie morze i nie widać, aby ten trend miał się odwracać. Chociaż wielu polskich turystów Bałtyk wydaje się kapryśny, dla innych może mieć wiele atutów. Także prozdrowotnych – gdyż coraz szerzej w skażonym świecie zwraca się uwagę na kojący wpływ morza oraz leczniczy jod.

Dodaj komentarz