You are currently viewing Mielno królestwo Morsów – tuż obok Gąsek

Mielno królestwo Morsów – tuż obok Gąsek

Pisaliśmy już o licznych zaletach morsowania oraz o tym, jak należy robić to prawidłowo, aby nie nabawić się przykrych konsekwencji. Warto zauważyć, że wybierając się do Gąsek, niedaleko mamy Mielno – nieoficjalnie nazywane od wielu królestwem Morsów. Dlaczego tak się stało i kiedy warto przyjechać, aby skorzystać z uroków morsowania?

Mielno – słów kilka

Mielno jest jedną z najstarszych miejscowości w Polsce, pierwsze wzmianki o niej pochodzą z XII wieku. W XIX wieku Mielno zyskało na znaczeniu jako miejsce wypoczynkowe i uzdrowiskowe. W 1832 roku z inicjatywy księcia Adama Jerzego Czartoryskiego został założony hotel „Batory”, który przyciągał kuracjuszy z całej Europy. Przez kolejne lata kurort zyskiwał tylko na popularności. W okresie międzywojennym przyciągał polskie elity, aby po wojnie stać się znanym miejscem wypoczynkowym.

Gąski od Mielna dzieli jedynie około 12 kilometrów. Dlatego Gąski są idealną bazą noclegową dla osób, które chcą zwiedzić Mielno lub skorzystać z jego atrakcji.

Mielno a Międzynarodowy zlot Morsów

Ta nadmorska miejscowość słynie obecnie z organizowanych tu festiwali muzycznych, imprez sportowych oraz kulturalnych, które przyciągają miłośników różnorodnych wydarzeń. Ale nie tylko – to właśnie tutaj bardzo często można spotkać miłośników morsowania. Pierwszy Ogólnopolski Zlot Morsów odbył się tutaj 14-15 lutego 2004 roku. W pierwszym, obecnie już historycznym, Zlocie uczestniczyło 122 Morsów z 22 miejscowości. Od tego czasu impreza przerodziła się z krajowej w cykliczny Zlot międzynarodowy.

Z roku na rok Mielno zyskało przydomek Królestwa Morsów. Nie bez przyczyny. XVII Międzynarodowy Zlot Morsów odbył się w dniach 6-9 lutego 2020 r. i jak podają organizatorzy przyciągnał aż 6000 uczestników m.in. z Czech, Słowacji, Węgier, Niemiec, Szwecji i oczywiście z Polski.

Podobnie wysoką frekwencją cieszyły się kolejne edycje, w tym ostatnia sprzed kilku dni. Wszyscy, którzy będą chcieli wziąć za rok udział w tej imprezie, mogą znaleźć potrzebne informacje i zarezerwować swój udział na oficjalnej stronie internetowej zlotu. Polecamy zdecydowanie wcześniej zarezerować nocleg – chociażby w naszej Bałtyckiej Głębi!

Dodaj komentarz