You are currently viewing Gąski – komfortowe apartamenty nad Bałtykiem

Gąski – komfortowe apartamenty nad Bałtykiem

Gąski to urokliwa miejscowość położona w województwie zachodniopomorskim. Pierwsze wzmianki o Gąskach mówią, że była to osada w XVII wieku należąca do rodziny Damiczów. W dawnych czasach zbierano w niej kamień wapienny i wypalano wapno. Do 1945 roku Gąski nosiły nazwę Funkenhagen.

To właśniej w niej posiadamy apartamenty Bałtycka Głębia. Miejsce to wybraliśmy nieprzypadkowo. Gąski znajdują się bowiem w całości na obszarze chronionego krajobrazu Koszaliński Pas Nadmorski. Ich lokalizacja, piękne plaże oraz spokojny klimat sprzyjają wyjątkowo wypoczynkowi. Pozwólcie, że tym wpisem zaprosimy Was do Gąsek.

Czym jest Koszaliński Park Nadmorski?

Koszaliński Park Nadmorski to obszar chronionego krajobrazu o powierzchni 36 229 ha umiejscowionego nad Morzem Bałtyckim. Wyróżnia się pięknymi wydmami, plażami oraz terenami leśnymi. Połączenie tych trzech elementów sprawie, że powietrze jest tutaj wyjątkowo dobrej jakości, a flora i fauna obfituje w gatunki niespotykane w innych miejscach naszego kraju. Jeżeli masz ochotę porzucić miejski zgiełk, Gąski to idealna miejscowość, aby pobyć bliżej natury. Na pobliskich łąkach spotkach halofity, czyli rośliny słonolubne – odporne na silne zasolenie gleby – jak siewka namorzyna czy solanka kolczasta.

Atrakcje turystyczne Gąsek

Najbardziej znaną atrakcją jest latarnia morska, trzecia co do wielkości na polskim wybrzeżu. Cały zespół budynków latarni został wybudowany w latach 1876–77. Obejmuje on latarnię, dom latarników, stodołę, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur zespołu latarni. Latarnia jest udostępniona do zwiedzania turystom, a na jej szczyt prowadzi aż 190 granitowych schodów. Można więc śmiało poćwiczyć swoją kondycję. Ta wspinaczka jest jednak uwieńczona pięknym widokiem, jaki się roztacza z góry. Latarnia została wpisana do rejestru zabytków, także jest to też gratka dla miłośników historii polskiego wybrzeża.

Przy dobrej pogodzie z jej szczytu można dostrzec Sarbinowo, Chłopy, Mielno oraz Unieście.

Latarnia morska wybudowana w latach 80. XIX w.

Drugą najbardziej znaną atrakcją jest park pałacowy z drugiej połowy XIX wieku. Znajdziemy tutaj dorodne buki oraz tulipanowca. Tulipanowiec swoją nazwę zawdzięcza pięknym, kielichowatym kwiatom, które można podziwiać od czerwca do lipca. To ogromne drzewo pochodzi z Ameryki Północnej i oprócz niezwykłych kwiatów, dodatkowo ma piękne, duże liście. Tulipanowiec, który rośnie w Gąskach ma w obwodzie pnia aż 295 cm i został w 2008 r. uznany za pomnik przyrody. Spacer po parku pałacowym powinien więc być punktem obowiązkowym na mapie każdego turysty odwiedzającego Gąski.

Tuż obok parku położony jest Pałac Morski – zabytkowy, neoklasyczny budynek z II poł. XIX wieku. Odreastuarowany, będzie pięknym celem spacerów, kiedy uznamy, że nie chcemy wędrować wyłącznie plażą…

Gąski – apartamenty tuż przy plaży

Najpiękniejszą ozdobą Gąsek jest plaża. Szeroka i piaszczysta. W przeciwieństwie do innych, nadbałtyckich plaży, tę cechuje wyjątkowy spokój oraz czystość. Jest to idealne miejsce, aby pospacerować i wsłuchać się się w morskie fale. Nad plażą góruje oczywiście latarnia morska, a od naszych apartamentów Bałtycka Głębia dzieli ją jedynie krótki spacerek.

Gąski zachwycą wszystkich, którzy oczekują bliskości natury oraz spokoju. Nie są przesycone mnogością nadmorskich atrakcji. Dlatego kierując do Państwa ofertę wypoczynku w naszych apartamentach, nacisk kładziemy przede wszystkim na gościnność i lokalizację. Oba te punkty nie zawiodą!

Dodaj komentarz