Wokół Bałtyku krąży wiele tajemniczych legend, które są przekazywane z pokolenia na pokolenie. Morze od zawsze rozbudzało bowiem wyobraźnię ludzi, którzy widzieli w jego odmętach różne dziwaczne potwory czy kuszące syreny. Oto trzy znane polskie legendy, które związane są z Morzem Bałtyckim.
Legenda o Juracie
Jurata to jedna z najbardziej znanych postaci bałtyckich legend. Podobno to na jej cześć nazwano miejscowość na Półwyspie Helskim. Według wierzeń, Jurata była piękną dziewczyną z boagtego rodu, która zakochała się w prostym rybaku. Wybranek Juraty nie miał jednak żadnych pieniędzy ani innych kosztowności, aby móc poślubić Juratę. Jej ojciec, potężny władca mórz, kiedy dowiedział się o miłości córki, aby uniemożliwić zakochanym małżeństwo – zamienił ukochanego Juraty w rybę. Zrozpaczona dziewczyna rzuciła się w morskie głębiny, a jej łzy przemieniły się w bursztyn.
Inna wersja legendy mówi o tym, że Jurata mieszkała na dnie morza w bursztynowym pałacu. Gdy związała się z biednym rybakiem, zazdrosny bóg Perkun rozbił jej zamek i przykuł nieszczęsną do dna morza. Od tego czasu kawałki zamku można znaleźć, jako bursztyny na plaży. A każdy płacz Juraty wywołuje sztorm.
Legenda o Stolemach
Od dawien dawna na Kaszubach żyły wielkoludy zwane Stolemami. Lubiły się popisywać pomiędzy sobą nadprzyrodzoną siłą. Miejsca, gdzie rzucały dla swojej zabawy głazy, tworzyły charakterystyczne wzgórza i doliny, które można spotkać na Kaszubach. Inna legenda mówi o tym, że młody rybak rzucał w śpiącej stolemy szyszkami, przez co wywołał awanturę. Stolemy zaczęły bić się między sobą i od tego czasu słuch o nich zaginął.
Legenda o Żabim Kruku
Także nadmorskie miasta miały swoje własne podania. Jedną z najpopularniejszych legend gdańskich jest historia o Żabim Kruku. Opowiada ona o młodym rycerzu, który zakochał się w pięknej córce bogatego kupca. Aby zdobyć jej rękę, musiał wykonać szereg niebezpiecznych zadań. Jednym z nich było złapanie legendarnego Żabiego Kruka, który siał spustoszenie w okolicach Gdańska. Rycerzowi udało się pokonać potwora, a w nagrodę otrzymał rękę ukochanej.
Każda miejscowość nadmorska ma swoje własne podania i legendy. Część z nich można przeczytać bezpłatnie w bibliotekach cyfrowych np. tą o Pięknej korsarce Polecamy 🙂