You are currently viewing Jedzenie nad Bałtykiem

Jedzenie nad Bałtykiem

Jedzenie nad Bałtykiem to podstawa dobrego wypoczynku. Natomiast prawdą jest, że gdy jedziesz nad morze nie zawsze zastanawiasz się, czy istnieją dania charakterystyczne dla tego regionu naszego kraju, raczej wybierane są te najbardziej popularne.

Czasami mam wrażenie, że można przyjąć zasadę „czym chata bogata” lub „od koloru do wyboru” , tak jak w przypadku pamiątek. Niekoniecznie związane są one z tym regionem, a bardzo podobne można kupić w górach.

Z mojego trzynastoletniego doświadczenia pracy nad morzem mogłabym zrobić ranking najchętniej kupowanych, a zarazem najpopularniejszych potraw do jedzenia w sezonie nad Bałtykiem.

Co najchętniej jemy nad Bałtykiem?

Pewnie dla nikogo nie będzie zaskoczeniem jak powiem, że na pierwszym miejscu pojawiają się gofry!!! Najchętniej zamawiane z bitą śmietaną, owocami i polewą czekoladową lub owocową. Ciasto idealnego gofra nie może być „gumowe” tylko chrupiące. Być nad morzem i nie zjeść gofra to jak „ być w Rzymie i nie widzieć papieża”.

Drugie miejsce na podium zajmują lody świderki. Lody mocno schłodzone i zakręcone o różnych smakach.

Na trzecim miejscu stawiam ziemniaka na patyku. Spiralki ziemniaków nadzianych na patyk i posypanych różnymi przyprawami.

Czwarte miejsce zajmują ryby wędzone.

Bardzo często przy portach rybackich można spotkać wędzarnie, w których wędzone są ryby świeżo wyłowione. Smak takich ryb jest uzależniony od wielu czynników np. Od rodzaju drewna użytego do wędzenia, czy też od samej metody – wędzenie na ciepło lub zimno. Turyści przybywający nad polskie morze mają niepowtarzalną okazję skosztować właśnie takich wędzonych, ciepłych ryb o niepowtarzalnym smaku.

Dopiero na kolejnym miejscu są ryby, które można spożywać: smażone, pieczone, grillowane.

Jedzenie nad Bałtykiem – jakie ryby lubimy jeść?

Najpopularniejsze ryby pochodzące z polskiej części Bałtyku to:

Dorsz – jedna z najsmaczniejszych bałtyckich ryb, która charakteryzuje się białym i bardzo delikatnym mięsem. Przyrządzając dorsza należy uważać z ostrymi dodatkami, aby nie popsuć jego wyjątkowego smaku.
Trzeba zaznaczyć, że od 2020 roku jest zakaz połowów dorsza bałtyckiego. Związane jest to z tym, że populacja dorsza w Bałtyku ma problemy z odrodzeniem się. Dlaczego? Ikra dorsza wymaga zimnej i słonej wody, a Bałtyk zasilany jest ogromną ilością słodkiej wody. Słona woda w Bałtyku pochodzi z Morza Północnego, przy zmianach klimatu w ciągu ostatnich lat wlewy tej słonej wody do Bałtyku uległy znacznej zmianie.

Flądra – bardzo popularna ryba w menu nad polskim morzem.

Leszcz – bardziej kojarzy się z tym, że występuje w jeziorach i rzekach. W Polsce występuje również w przybrzeżnej strefie Bałtyku.

Łosoś bardzo szlachetna ryba o tłustym i delikatnym mięsie rozpływającym się w ustach. Jest to ryba, która świetnie nadaje się do smażenia, pieczenia, grillowania i wędzenia. Poza tym może być spożywana na surowa np. W tatarze.

Makrela jej występowanie w Bałtyku jest zmienne, gdyż zależy od wlewów z Morza Północnego. Najbardziej popularna jest w postaci wędzonej.

O potrawach i tradycyjnej kuchni Morza Bałtyckiego napiszę innym razem. Już teraz jednak zapraszam do naszej restauracji!

A Tobie z jakim jedzeniem kojarzą się wakacje nad Bałtykiem?

Dodaj komentarz