You are currently viewing 10 ciekawostek o Bałtyku

10 ciekawostek o Bałtyku

Opowiedzieliśmy Wam już historię naszych pięknych Gąsek. A teraz poznajcie dziesięć zaskakujących ciekawostek o Morzu Bałtyckim. A może już je znacie? Oto czas na nasze 10 ciekawostek o Bałtyku.

1. Bałtyk to najmłodsze morze świata

Bałtyk powstał w wyniku cofania się lodowca zaledwie dwanaście tysięcy lat temu. Chociaż wydaje się to ogromną ilością czasu, dla mórz i oceanów nie jest to imponujący okres. Zwłaszcza, że obecny kształt Morze Bałtyckie zyskało dopiero około tysiąc lat przed naszą erą. Dla porównania naukowcy twierdzą, że Morze Środziemne powstało pięć milionów lat temu, na skutek katastrofalnej w skutkach powodzi. Prawda, że to spora różnica?

2. Bałtyk to najmniej słone morze na świecie

Tak, pomimo, że woda w Bałtyku wydaje nam się słona, tak naprawdę jej zasolenie wcale nie jest duże! Jest aż czterdziestokrotnie mniejsze niż w przypadku wód Morza Martwego, co spowodowane jest niską temperaturą wód i wolniejszym parowaniem.

3. Nazwa pochodzi od słowa blato

Jeżeli mamy 10 ciekawostek o Bałtyku, to nie możemy pominąć samej nazwy! Prawdopodobnie a wszystkim stoi słowo „blato” oznaczające zbiornik słonej wody. Dlatego mamy Morze Bałtyckie, łacińskie Mare Balticum czy angielskie Baltic Sea.

4. Nie takie głębokie

Czas na troszeczkę statystyki i cyferek. Powierzchnia Bałtyku wynosi 415 266 km² a jego objętość to 21 721 km³. A jak wygląda kwestia głębokości? Bałtyk jest dość płytkim morzem. Jego średnią głębokość szacuje się na 53 metry – w skali świata to niewiele. Najgłębszy punkt ma 459 m.

5. Głębia Gdańska

Skoro już o głębokości mowa to na terenie Polski jest to 120 metrów w tzw. Głębi Gdańskiej. W jej pobliżu znajdują się wraki okrętów wojennych.

6. Bałtyk kocha latarnie morskie

Czy wiecie, że tylko na samym polskim wybrzeżu możecie zwiedzić 17 latarni morskich. 15 z nich nadal działa. Jedna z najpiękniejszych znajduje się właśnie w Gąskach, niedaleko naszych nadmorskich aparatementów.

7. Wiele rzek – jedno morze

Do Morza Bałtyckiego wpływa około 250 rzek. Największe to Odra, Wisła, Niemen, Dźwina i Newa. Polską część zlewni Morza Bałtyckiego tworzą dwa dorzecza największych rzek. Pierwsza z nich to Wisła, o powierzchni 168,9 tys. km², a druga Odra, o powierzchni 106,0 tys. km².

8. Zbiornik czasami bezodpływowy

Niekiedy Morze Bałtyckie całkowicie traciło kontakt z Oceanem Atlantyckim. Ostatnim razem takie wydarzenie miało miejsce osiem tysięcy lat temu i sprawiało, że Bałtyk stawał się na pewien okres czasu zbiornikiem bezodpływowym.

9. Umiesz wymienić państwa leżące nad Bałtykiem?

Nim przeczytasz, spróbuj wymienić je wszystkie…

Kraje leżące nad Bałtykiem to: Polska, Niemcy, Rosja, Litwa, Łotwa, Dania, Finlandia, Szwecja oraz Estonia.

10. Przepiękna linia brzegowa

Wielokrotnie zapraszamy do Gąsek i do spaceru po naszej plaży. Linia brzegowa całego Bałtyku ma 8100 km. Jest niezwykle urozmaicona i rozwinięta. Składają się na nią liczne półwyspy, zatoki i wyspy. Zdecydowanie warto pokochać nasz Bałtyk i odkrywać go cały czas na nowo. 🙂

Dodaj komentarz